Scoala primara

Ana Lugojana
  • Clasa pregatitoare (6-7 ani) an scolar 2017 – 2018

Scoala Primara ANA LUGOJANA reprezinta o continuare fireasca a sistemului educational desfasurat cu succes in cadrul Gradinitelor ANA LUGOJANA 1, 2 si 3.
    Incepand cu anul 2011 acestea au functionat pe piata invatamantului particular bucurestean ca exemple de bune practici, incluzand in prezent un numar aproximativ de 300 de copii.

Segmentul tinta vizat este reprezentat de catre scolarii ai caror parinti au un program incarcat care ii obliga la selectarea atenta a unei unitati de invatamant care sa corespunda cat mai multor exigente : program prelungit, cadre didactice calificate, activitati educationale care sa asigure performanta.

La Scoala Primara ANA LUGOJANA , copiii sunt educati dintr-o perspectiva deschisa, rolul cadrelor didactice fiind acela de a-i introduce in tainele cunoasterii, de a le facilita integrarea intr-un mediu educational complex si competitiv.

Alaturi de personalul ANA LUGOJANA ei vor avansa in parcurgerea etapele educatiei scolare mici, intrând într-o lume a cunoasterii si a descoperirii placerii de a invata in fiecare zi.

Micul scolar va descoperi universul educational al Scolii Primare ANA LUGOJANA , dar si lumea larga, prin joc.

• Modalităţile de învăţare de care va avea parte sunt moderne , sala de clasa fiind dotata cu materiale didactice de ultima generatie : tabla ceramica interactiva, sistem Mimio Teach, videoproiector, softuri educationale.

Mobilierul este comandat de la Eurodidactica si respecta exigentele formulate in « Normativul de dotare minimala pentru invatamantul primar » si in Ordinul Ministrului Educatiei nr. 3948 / 21.06.2013.

Elevul din clasa pregătitoare va fi format să devina un bun comunicator, sa se integreze cu usurinta intr-o colectivitate scolara sau in alt grup social, sa se responsabilizeze, sa dobandeasca bucuria de a descoperi tainele lumii atat prin intermediul cartilor, dar si prin mijloace moderne de informare , care vor fi parte integrata in mediul scolar ANA LUGOJANA.

• Corespondenţa prin e-mail , saptamanal, prin care parintele este informat cu privire la:

• programul educational pentru saptamana urmatoare;
    • raportul pentru activitatile educationale si extracurriculare desfasurate in cadrul saptamanii anterioare;
    • meniul saptamanii viitoare;
    • progresul scolar al copilului;
    • chestiuni administrative, diverse.
  • Comunicarea cu parintii

Comunicarea ANA LUGOJANA - părinţi se realizeaza prin mai multe modalitati de transmitere a informatiilor:
    • Mapa părinţilor ( oferta educationala, structura anului şcolar , regulamentul intern de funcţionare, orarul clasei, planul cadru pentru clasa pregatitoare, calendarul estimativ al activităţilor extracurriculare);
    • Şedinţe administrative cu părinţii;
    • Consultatiile individuale cu părinţii – in cadrul programului de audiente al invatatoarei clase/ directorului/ managerului ANA LUGOJANA);
    • Raport periodic realizat de catre psihologul Ana Lugojana cu privire la dezvoltarea scolarului;
  • Evenimente

• In limita numarului de ore care se pot aloca activitatilor extracurriculare, stabilit de catre Inspectoratul Scolar, in Scoala Primara Ana Lugojana se organizeaza vizite tematice la fabrica de paine, fabrica de jucarii, fabrica de ciocolata, muzee, circ, teatre, expozitii, studiouri de televiziune, gradina zoologica, Ferma animalelor , salina, tabere, s.a.m.d;
    • In Scoala Primara Ana Lugojana continuam cu succes programele si parteneriatele de care au beneficiat copiii nostri inca din anii de gradinita.

Dintre parteneriatele active se remarca cele cu : Fundatia Dan Voiculescu, Centrul Kineto Bebe, Politia Capitalei, FasTracKids, Ecoticbat, Asociatia Culturala pentru Teatru si Origami din Romania Asociatia “Familie Sanatoasa”, Asociatia “Noi Orizonturi – Familia”s.a.m.d.

• Serbari, ateliere tematice;
  • Elevul la scoala primara Ana Lugojana

La Scoala Primara ANA LUGOJANA, copiii sunt educati dintr-o perspectiva deschisa

Elevul va fi format să devina un bun comunicator, sa se integreze cu usurinta intr-o colectivitate scolara sau in alt grup social, sa se responsabilizeze, sa dobandeasca bucuria de a descoperi tainele lumii atat prin intermediul cartilor, dar si prin mijloace moderne de informare, care vor fi parte integrata in mediul scolar ANA LUGOJANA.

• Programul educational la scoala primara